Podwyżka Child Benefit - plan wsparcia rodzin w Irlandii

Rząd przymierza się do podwyższenie kwoty zasiłku rodzinnego w Irlandii.

Rząd w Irlandii przymierza się do podwyższenie kwoty zasiłku rodzinnego (Child Benefit). Jest to część realizacji nowego planu walki z ubóstwem dzieci.

Child Benefit – zasiłek rodzinny

Wzrost płatności miesięcznego zasiłku rodzinnego, dla 650 000 rodzin w Irlandii, został przedstawiony w ramach rozmów koalicyjnych dotyczących Budżetu 2024, jak informuje Irish Independent.

Możliwość zwiększenia podstawowej stawki Child Benefit, która jest wypłacana na rzecz 1,2 miliona dzieci w całym kraju, została omówiona podczas wstępnych rozmów na temat planu wydatków na przyszły rok.

Premier Leo Varadkar zobowiązał się niedawno do walki z ubóstwem dzieci w Irlandii, a wśród sprawdzanych środków jest podwyżka niektórych świadczeń socjalnych dla rodzin o niskich dochodach oraz powtórzenie jednorazowej podwójnej płatności zasiłku rodzinnego z Budżetu 2023.

Jednak wzrost miesięcznego zasiłku rodzinnego z kwoty 140 euro cieszyłoby się większą popularnością wśród gospodarstw domowych i stanowiłoby pierwszy wzrost zasiłku od kilku lat.

Podwyżka świadczeń socjalnych w Irlandii

Dokumenty Grupy Strategicznej ds. Podatków przy Departamencie Finansów, przygotowane przed Budżetem 2024, pokazują, że podwyższenie stawek zasiłku rodzinnego miałoby największy wpływ na rodziny o najniższych dochodach.

Źródło w rządzie zauważyło, że podwyższenie podstawowej stawki byłoby kosztowne i nieskierowane – podwyżka o 10 euro kosztowałaby Skarb Państwa około 150 milionów euro.

Niemniej jednak zaznaczono, że przyczyniłoby się to do wsparcia wszystkich rodzin, włącznie z tymi, których dochody są niskie, lecz nadal nie spełniają warunków kwalifikacji do bardziej skierowanych państwowych świadczeń, takich jak dodatek Qualified Child Dependent Allowance czy Working Family Payment.

Zasiłek rodzinny był stopniowo obniżany przez kolejne rządy w Irlandii w latach 2010-2014 jako część środków oszczędnościowych.

Po stopniowym obniżeniu z 166 euro na dziecko miesięcznie do 130 euro, stawka została częściowo przywrócona w budżetach na lata 2015 i 2016 do obecnej wysokości 140 euro miesięcznie na dziecko.

Czytaj też: Nowa strategia rządu – jest plan wsparcia dla rodzin w Irlandii