Podwyżka opłat w Irlandii - maksymalny poziom od stycznia

Wzrost cen przypada w najtrudniejszym okresie dla mieszkańców, lecz jest nieunikniony z powodu obecnej inflacji w Irlandii.

Od 1 stycznia przyszłego roku opłaty drogowe na większości płatnych dróg w Irlandii wzrosną do „maksymalnego poziomu”.

Podwyżka opłat w Irlandii

Operator dróg krajowych Transport Infrastructure Ireland (TII) twierdzi, że decyzja o podwyżce opłat była „podyktowana obecną stopą inflacji”.

Na autostradzie M50 w Dublinie opłaty wzrosną o 20 centów dla pojazdów zarejestrowanych oraz o 30 centów dla pojazdów niezarejestrowanych.

Wzrosną również opłaty za przejazd dla ośmiu spółek partnerstwa publiczno-prywatnego zarządzających innymi autostradami w kraju – o 10 lub 20 centów – w zależności od trasy.

Kierowcy mogą spodziewać się, że koszt przejazdu jedną z dziesięciu płatnych dróg w Irlandii wzrośnie nawet o 60 centów za każdą podróż.

Płatne drogi w Irlandii

Opłaty dotyczą kierowców samochodów osobowych, natomiast dla samochodów dostawczych, autobusów i pojazdów ciężkich będą one wyższe.

Dublin Port Tunnel jest jedyną płatną drogą, która nie zostanie objęta podwyżkami.

TII broni podwyżek, ponieważ dozwolone jest podnoszenie opłat zgodnie z inflacją. Jeśli państwo miałoby sfinansować różnicę, wymagałoby to przeniesienia pieniędzy z innych krajowych projektów drogowych, twierdzi operator.

Więcej: tii.ie