Podwyżka płac dla kolejnej grupy pracowników w Irlandii

Nowe rozporządzenie w Irlandii zacznie obowiązywać już od 1 lipca, jak potwierdzono.

Minister Stanu ds. Biznesu, Zatrudnienia i Handlu Detalicznego potwierdziła nowe rozporządzenie dotyczące podwyżki minimalnych stawek płac w kolejnym sektorze zatrudnienia w Irlandii.

Płaca minimalna w Irlandii

W maju ogłoszono podwyżkę płac w branży sprzątania kontraktowego:

Więcej: Podwyżka minimalnej stawki płac dla sektora w Irlandii

Teraz minister Emer Higgins poinformowała, że od 1 lipca zacznie obowiązywać rozporządzenie Employment Regulation Order dotyczące dorosłych pracowników branży ochroniarskiej.

Zgodnie z tym rozporządzeniem przewiduje się wzrost minimalnej stawki godzinowej dla dorosłych pracowników z 12,90 euro do 14,50 euro.

Rozporządzenie określa również warunki zatrudnienia pracowników ochrony w kilku obszarach, w tym dodatek za pracę w godzinach nietypowych, który wyniesie minimum 12,60 euro za zmianę.

Dodatek ma wzrosnąć do 16,80 euro za zmianę od 1 stycznia 2025 roku oraz do 20,00 euro za zmianę od 1 stycznia 2026 roku, jak zapewniono.

Związki zawodowe w Irlandii

Związek zawodowy SIPTU z zadowoleniem przyjął tę decyzję. Przedstawiciel SIPTU, Christy Waters, powiedział:

Pracownicy tej branży przeszli znaczną profesjonalizację w ostatnich latach, co wymaga od nich przeszkolenia i kwalifikacji.
Nasi członkowie uważają, że to jeszcze nie zostało w pełni odzwierciedlone w ich wynagrodzeniach.

Działacz związków zapowiedział przy tym, że SIPTU będzie nadal negocjować umowy zbiorowe z wyższymi wynagrodzeniami w poszczególnych firmach.

Więcej: gov.ie