Polacy w Irlandii kochają to miasto Czy to dobry wybór

Mimo wysokich kosztów utrzymania, stolica Irlandii pozostaje atrakcyjnym miejscem do życia.

Według najnowszych danych stolica Irlandii nie jest najtańszym miejscem do życia. Mimo to Dublin przyciąga do siebie kolejne osoby, które decydują się w nim zamieszkać.

Stolica Irlandii – Dublin

Dublin uplasował się na 41. miejscu w rankingu najdroższych miast świata dla pracowników międzynarodowych, według badania Mercer Cost of Living City Ranking 2024, awansując o dziesięć miejsc w porównaniu do zeszłego roku.

Ranking Mercer uwzględnia 226 miast na pięciu kontynentach i mierzy porównawcze koszty ponad 200 produktów i usług w każdej lokalizacji, w tym transportu, żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego czy rozrywki.

Nowy ranking pokazuje, że Dublin jest droższy od takich miast jak Abu Dhabi (43), Sydney (58), Madryt (76) i Sztokholm (102).

Awans Dublina w rankingu jest związany z rosnącymi kosztami życia, które jednak pozostają stabilne w porównaniu z innymi miastami.

Najdroższe miasta na świecie

Z tegorocznego badania wynika, że Hongkong jest najdroższym miastem na świecie, a zaraz za nim plasuje się Singapur.

Połowa z dziesięciu najdroższych miast znajduje się w Europie Zachodniej, z czego cztery miasta są w Szwajcarii – Zurych, Genewa, Bazylea i Berno zajmują miejsca od trzeciego do szóstego.

W pierwszej dziesiątce tego zestawienia znajdują się również Londyn, Nowy Jork, Nassau na Bahamach i Los Angeles.

Wyzwania dla pracowników międzynarodowych

Yvonne Traber, liderka globalnej mobilności w Mercer, podkreśliła, że wyzwania związane z kosztami życia mają znaczący wpływ na międzynarodowe organizacje i ich pracowników:

Koszty życia są kluczowym czynnikiem dla międzynarodowych firm przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji i ekspansji.

Według Mercer rosnące koszty mieszkań w wielu miastach na świecie utrudniają mobilność talentów dla pracodawców.

Zmienność trendów inflacyjnych zmniejsza siłę nabywczą międzynarodowych pracowników, co dodatkowo obciąża ich pakiety wynagrodzeń.

Problemy mieszkaniowe

Raport Mercer Cost of Living City Ranking 2024 wskazuje, że koszt mieszkań jest „głównym czynnikiem” w rankingu najdroższych miast.

Między 2023 a 2024 rokiem nastąpiła duża zmienność tych kosztów na całym świecie, z cenami najmu mieszkań różniącymi się znacząco między miastami.

Rzecznik ds. mieszkaniowych Sinn Féin, Eoin Ó Broin, stwierdził, że brak mieszkań sprawia, że życie w Irlandii jest droższe:

Dopóki nie będziemy mieli rządu, który priorytetowo traktuje dostarczanie dziesiątek tysięcy naprawdę przystępnych cenowo domów, te problemy będą się utrzymywać.

Mimo wysokich kosztów utrzymania, stolica Irlandii pozostaje atrakcyjnym miejscem do życia, jak pokazują najnowsze dane.