Popularna atrakcja turystyczna w Irlandii już otwarta

Ta popularna atrakcja turystyczna w Irlandii rocznie przyciąga tysiące osób.

W piątek 9 czerwca ponownie otwarta została jedna z najwiekszych atrakcji turystycznych w Irlandii.

Atrakcje turystyczne w Irlandii

Kolejka linowa Dursey Island Cable Car znajduje się na półwyspie Beara w zachodnim Cork i jest to jedyna kolejka linowa w całej Irlandii.

Ta historyczna atrakcja turystyczna ostała pierwotnie otwarta w 1969 roku przez ówczesnego premiera, Jacka Lyncha.

Kolejkę zbudowano, aby wspierać wyspiarzy, którzy często byli odizolowani podczas złej pogody z powodu niebezpiecznych pływów morskich w cieśninie Dursey.

Pierwotnie przewożono nią zarówno pasażerów, jak i zwierzęta gospodarskie, jednak z przewozu zwierząt ostatecznie zrezygnowano w styczniu 2021 roku.

Kolejka linowa w Irlandii

Kolejka została tymczasowo zamknięta w maju ubiegłego roku i poddano ją modernizacji, której koszt wyniósł 1,6 mln euro.

Burmistrz Cork, Danny Collins, opisał kolejkę jako „naprawdę wyjątkową” atrakcję, która ma „ogromne znaczenie historyczne i kulturowe dla mieszkańców Cork”.

Jego zdaniem usługa przewozu kolejką jest nie tylko ważnym połączeniem komunikacyjnym, ale także cenną atrakcją, która zwiększa naturalne piękno i potencjał turystyczny regionu.

Popularność kolejki linowej w Irlandii rośnie, a rocznie korzysta z niej średnio ponad 21 000 osób. Wagonik ma miejsca dla sześciu osób, a podróż w jedną stronę trwa ok. ośmiu minut.

Operator kolejki przypomina, że nie obowiązuje system wcześniejszej rezerwacji, a sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie za gotówkę. Koszt to 10 euro dla osoby dorosłej i 5 euro dla dziecka.