Potężny wzrost cen na rynku żywności w Irlandii

Mieszkańcy Irlandii muszą przygotować się na dalszy wzrost cen w sklepach.

Według najnowszych danych grupy badawczej Kantar, wydatki konsumentów w Irlandii na artykuły spożywcze spadły o 0,7% w ciągu 12 tygodni (do 7 sierpnia).

Wzrost cen w Irlandii

Mieszkańcy wydają coraz mniej w sklepach, ponieważ inflacja artykułów spożywczych rośnie do najwyższego od 14 lat poziomu 9,5%.

Konsumenci rzadziej też mogą skorzystać z ofert specjalnych w sklepach. Według ekonomistów muszą przygotować się na potężny wzrost cen żywności.

Analitycy ds. handlu detalicznego twierdzą, że wpływ inflacji na budżet zakupów jest dla wielu „nieunikniony”.

Produkty pierwszej potrzeby jak masło, mleko, mąka, jajka i chleb odnotowują jedne z największych wzrostów cen. Średni roczny koszt zakupów wynosi teraz o 662 euro więcej niż rok temu.

Podobnie jak w ostatnich miesiącach wielu konsumentów wybiera obecnie tańsze produkty (marki własnej danej sieci sklepów) zamiast produktów markowych.

Zakupy w Irlandii

Zakupy przez internet nadal pozostają popularnym wyborem dla konsumentów, ponieważ pozwala to na śledzenie wydatków i obniżenie kosztów paliwa.

Z najnowszych danych wynika, że już ponad 16% mieszkańców Irlandii kupuje teraz artykuły spożywcze przez internet.

Z danych Kantara wynika też, że Tesco i Dunnes Stores zajmują pierwsze miejsce na irlandzkim rynku spożywczym. Tuż za nimi znajduje się sieć SuperValu, a następnie sieci Lidl i Aldi.