Potrzeba tysięcy pracowników budowlanych w Irlandii

Według najnowszych danych potrzeba tysięcy nowych pracowników do budowy nowych domów w Irlandii.

Obecne plany rządu wykazują bardzo duże zapotrzebowanie na rynku budowlanym, jak wynika z najnowszych danych.

Praca na budowie w Irlandii

W Irlandii trwa kryzys mieszkaniowy. Rząd usiłuje rozwiązać ten problem zwiększając podaż nowych domów i apartamentów.

Zgodnie z prognozą w ciągu najbliższych lat przemysł budowlany w Irlandii będzie się więc rozwijał. Rząd szuka pracowników, którzy do 2030 roku będą budować 33 000 domów rocznie, a także modernizować prawie pół miliona starych domów.

Potrzeba około 50 000 pracowników budowlanych, w tym inżynierów, kierowników projektu oraz wykwalifikowanych stolarzy, elektryków, murarzy, tynkarzy, dekarzy, malarzy i hydraulików.

Na irlandzkim rynku pracy brakuje odpowiednich pracowników, więc firmy poszukują takich osób za granicą. Niestety niewielka ilość dostępnych nieruchomości pod wynajem czy ekstremalnie wysokie czynsze mogą zniechęcać ich przed przybyciem do Irlandii.

Zakaz eksmisji w Irlandii

Tymczasem rośnie presja na koalicji rządzącej, która debatuje właśnie na temat ewentualnego przedłużenia zakazu eksmisji.

Kilka dni temu premier Leo Varadkar zasugerował, że obowiązujący zakaz może zostać przedłużony po 31 marca:

Więcej: Zakaz eksmisji w Irlandii – nowe informacje o decyzji rządu

Organizacje charytatywne oraz przedstawiciele opozycji domagają się przedłużenia obowiązujących przepisów do końca tego roku.

Argumentem jest stale rosnąca liczba osób bezdomnych w Irlandii, która w styczniu wyniosła 11 754, z czego 3 431 to dzieci.