Premier Irlandii potwierdza kolejne wsparcie dla mieszkańców

Taoiseach zapewnił o pozytywnej decyzji rządu w sprawie udzielenia wsparcia mieszkańcom Irlandii.

Gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa otrzymają wsparcie finansowe w ramach Budżetu 2024, aby pomóc w opłacaniu rachunków za energię w zimie, jak potwierdził Taoiseach Leo Varadkar.

Wsparcie rządu

Premier powiedział, że rząd spodziewa się obniżki cen energii elektrycznej i gazu, ale ostrzegł, iż nie nastąpi to wystarczająco szybko przed kolejną zimą.

Varadkar stwierdził, że „oczywiste jest, że ludzie będą potrzebować pomocy” z rachunkami za energię w okresie zimowym.

Podstawową zasadą jest udzielenie pomocy gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w kosztach związanych z energią, będzie to ogłoszone w budżecie. Robimy to, ponieważ nie sądzimy, że ceny energii wystarczająco szybko spadną do tego czasu.

Kilka dni temu w podobnym tonie wypowiadał się już Minister Szkolnictwa Wyższego, Simon Harris:

Więcej: Dopłata do rachunków w Irlandii – jest zapowiedź ministra

Dopłaty do rachunków w Irlandii

Wsparcie finansowe będzie finansowane z dochodów z podatku od nieoczekiwanych zysków z energii (Energy Windfall Tax), który zatwierdził irlandzki rząd.

Dokładne szczegóły nie zostały jeszcze ustalone, ale Taoiseach uważa, że „łatwym rozwiązaniem” jest dopłata do rachunków, podobnie jak w ostatnich miesiącach.

Poinformował też, że ponownie uwzględniona będzie potrzeba większej pomocy dla biedniejszych gospodarstw domowych, aby pomóc im w ich „efektywności energetycznej”.

Premier powiedział, że w tym roku zmodernizowano już od 30 000 do 40 000 domów w kraju i zachęcił mieszkańców do przyjmowania dotacji na energię słoneczną.