Punkty kontrolne na irlandzkich drogach - ruszyła nowa kampania

Zainicjowano nową kampanię ze zwiększoną liczbą punktów kontrolnych w Irlandii.

Uczestnicy ruchu drogowego w Irlandii zostali wezwani do skrajnej ostrożności w okresie świątecznym, zwłaszcza po ostatnim roku, który przyniósł wzrost liczby ofiar śmiertelnych na drogach.

Nowa kampania w Irlandii

Urząd ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (RSA), we współpracy z An Garda Síochána oraz Ministerstwem Transportu i Ministerstwem Sprawiedliwości, zainicjował nową kampanię w Irlandii.

Akcja ma na celu skłonienie uczestników ruchu drogowego do ograniczenia prędkości do 30 km/h w obszarach miejskich i wiejskich w okresie świąteczno-noworocznym. Zakończenie akcji zaplanowano na 4 stycznia.

Minister Stanu ds. Dróg, Jack Chambers, podkreślił, że ciemniejsze wieczory i wzmożona aktywność grudnia sprawiają, że jest to miesiąc „niepokojący” pod względem bezpieczeństwa drogowego.

Zaznaczył, że w tym roku odnotowano o 31 więcej ofiar śmiertelnych niż w 2022 roku, co sprawia, że kampania jest szczególnie istotna.

Punkty kontrolne w Irlandii

Minister Jack Chambers dodał, że celem jest osiągnięcie „wizji zera do 2050 roku”, czyli braku ofiar śmiertelnych na irlandzkich drogach do tego czasu.

Wskazał także na tendencję szybkiej jazdy wśród młodych kierowców, zwracając uwagę na konieczność oceny ryzyka i uznania, że prędkość może stanowić śmiertelne zagrożenie.

W trakcie wydarzenia inauguracyjnego Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee, zobowiązała się do wzmożonych punktów kontrolnych Gardy na drogach, na których najczęściej dochodzi do poważnych kolizji drogowych.

Podkreślając wpływ prędkości na liczby ofiar, w trakcie wydarzenia przedstawiono dane, z których wynika, że przy uderzeniu z prędkością 60 km/h dziewięć na dziesięć pieszych ginie, podczas gdy przy prędkości 30 km/h dziewięć na dziesięć osób przeżywa.

Przedstawiciele RSA apelują też o unikanie jazdy pod wpływem alkoholu czy narkotyków oraz szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego.

więcej: RSA.ie