POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Od lipca obowiązuje unijne rozporządzenie w sprawie roamingu dla użytkowników telefonów komórkowych.

Nowe zasady dotyczące roamingu w Unii Europejskiej weszły w życie z dniem 1 lipca.

Roaming w Unii Europejskiej

Zgodnie z przepisami, inicjatywa „Roam-like-at-home” została przedłużona o 10 lat, do 2032 roku. Użytkownicy będą więc mogli nadal dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe, a także używać internetu bez dodatkowych opłat.

Konsumenci będą mieli też prawo do takiej samej jakości mobilnego internetu za granicą, jak w kraju. Klient korzystający z sieci 5G w domu, powinien mieć również usługi roamingu 5G, gdy jest on dostępny w innym państwie członkowskim.

Konsumenci będą też lepiej informowani o rodzajach usług, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, takich jak dzwonienie pod numery infolinii, obsługi klienta, czy numery firm ubezpieczeniowych.

Informacje dla podróżnych

Klienci mają być też ostrzegani podczas podróży, w przypadku, gdy ich telefon może połączyć się z inną siecią niż naziemna (podczas podróży samolotem lub statkiem) lub z siecią naziemną operatora spoza Unii Europejskiej.

Nowe rozporządzenie poprawi również dostęp do komunikacji alarmowej z klientami korzystającymi z roamingu. Podczas wjazdu do państwa członkowskiego otrzymywać będą informacje o połączeniach z numerem „112” oraz innymi sposobami kontaktu ze służbami ratunkowymi.