Silne wichury nadciągają do Irlandii - Dwa ostrzeżenia pogodowe

Noc przyniesie silne wiatry – dwa ostrzeżenia pogodowe w Irlandii od północy.

Irlandia szykuje się na noc pełną silnych wiatrów. Met Éireann i UK Met Office wydali ostrzeżenia pogodowe dla wielu regionów.

Ostrzeżenia Met Éireann i ich skutki

Od północy do 20:00 w czwartek obowiązuje ostrzeżenie żółtego stopnia dla Leinster, Cavan, Monaghan, Cork, Limerick, Tipperary i Waterford. Przewiduje się bardzo silne wiatry z północnego zachodu. Możliwe jest przemieszczanie się przedmiotów i utrudnienia w ruchu drogowym i rowerowym.

Oddzielne ostrzeżenie dla innych regionów

Podobne ostrzeżenie żółtego stopnia obowiązuje dla Clare, Kerry, Donegal i Connacht. W rejonach nadbrzeżnych spodziewane są wysokie fale, mogące prowadzić do przelewania się wody i trudnych warunków podróżowania.

Ostrzeżenia UK Met Office

UK Met Office wydało ostrzeżenie żółtego stopnia dla Antrim, Armagh, Down, Fermanagh, Tyrone i Derry, obowiązujące od północy do 21:00 w czwartek. Silne wiatry mogą powodować zakłócenia w podróży.

Nazwa sztormu i poprzednie wichury

Nadciągający niż, który przejdzie przez Irlandię i północną część Wielkiej Brytanii, został nazwany Sztormem Pia przez duńskie władze. Nie jest jednak na tyle silny, by oficjalnie nazwać go przez Met Éireann lub UK Met Office.

Kolejny sztorm na liście nazw na sezon 2023/2024 to Gerrit. Ostatni nazwany sztorm, który uderzył w Irlandię, to Sztorm Fergus, podczas którego lokalne tornado spowodowało znaczne szkody w jednej z wiosek w hrabstwie Leitrim.

Więcej: Tornado w Irlandii – jest nagranie wideo