POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Konsumenci w Irlandii od kilku miesięcy zmagają się z rekordowymi podwyżkami cen paliw.

Od kilku miesięcy kierowcy w Irlandii pozostają pod dużą presją spowodowaną rekordowymi podwyżkami cen paliw. W ciągu ostatniego roku cena oleju napędowego wzrosła o bezprecedensowe 41%, podczas gdy cena benzyny wzrosła o 30%.

Ceny paliw w Irlandii

Zgodnie z najnowszym badaniem paliw AA Ireland, średnia krajowa cena benzyny wynosi obecnie 2 euro, a średnia cena oleju napędowego to 2,01 euro. Jednak w całym kraju odnotowano nawet niższe ceny, na poziomie 1,89 euro za benzynę i 1,90 euro za olej napędowy. Jest to pierwszy duży spadek cen paliw od wybuchu wojny na Ukrainie.

Eksperci branżowi twierdzą, że sytuacja ulega stabilizacji. Ich zdaniem mniejsza zmienność na rynkach energii i paliw może stłumić spiralę inflacji, która wstrząsnęła konsumentami.

Spadek cen paliwa

Kevin McPartlan, Dyrektor Generalny Fuels for Ireland, powiedział, że rynek wszedł w okres stabilizacji po zamieszaniu spowodowanym inwazją i nałożonymi przez Unię Europejską sankcjami.

Jego zdaniem sytuację stabilizuje niewielki wzrost globalnej produkcji i dostosowanie się światowego rynku do nowych okoliczności.

Natomiast Anna Cullen z AA Ireland powiedziała, że ogólnie wiadomości są pozytywne – w ostatnich tygodniach rynek nieco się ustabilizował, a poziom podaży jest w tej chwili dobry. Jednak, że na tym etapie trudno przewidzieć czy spadek cen będzie kontynuowany.