Szkoły w Irlandii mogą zostać zamknięte - zapowiada minister

Minister ds. Mieszkalnictwa skomentował najnowszą sytuację szkół w Irlandii wobec bardzo trudnych warunków pogodowych.

Irlandia nadal znajduje się pod wpływem arktycznych mas powietrza. Według meteorologów podobne warunki mają dominować do weekendu.

Prognoza pogody w Irlandii

Instytut Met Éireann przedłużył zalecenia dotyczące niskich temperatur, gołoledzi i opadów marznącego deszczu i śniegu do piątku 16 grudnia.

Sytuacja na irlandzkich drogach jest bardzo niebezpieczna. Od kilku dni obserwuje się większą liczbę stłuczek i kolizji drogowych.

Krajowa Grupa Koordynacyjna ds. Sytuacji Kryzysowych spotkała się w niedzielę, aby omówić ewentualny plan działania na wypadek pogorszenia sytuacji.

W poniedziałek poinformowano, że grupa ta będzie się spotykać codziennie, aż do poprawy prognozy pogodowej. Zapewniono też, że mimo niesprzyjających warunków, mało realne są przerwy w dostawach prądu.

Szkoły w Irlandii

W niedzielę wieczorem grupa zarządziła, aby szkoły w Irlandii pozostały otwarte. Jednak w poniedziałek zajęcia w niektórych placówkach zostały opóźnione do późnych godzin porannych.

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, poinformował, że rząd chce, by szkoły były normalnie otwarte w tym tygodniu. Uprzedził jednak, że w oparciu o lokalne warunki pogodowe, kierownictwo danej szkoły będzie mogło zdecydować, czy powinna ona zostać zamknięta.

W takiej sytuacji dyrektorzy będą zobowiązani do poinformowania o tym rodziców uczniów z wyprzedzeniem.