Ta podwyżka opłat nie spodoba się wielu kierowcom w Irlandii

Podwyżka opłat została określona jako „kolejny skandal” w obliczu kryzysu kosztów utrzymania w Irlandii.

Według najnowszych doniesień, Rada Miasta Dublina planuje zwiększyć opłaty za parkowanie w mieście.

Opłaty za parkowanie w Irlandii

Od przyszłego roku mają wzrosnąć stawki we wszystkich strefach, przy czym najwyższa stawka w „żółtej strefie” ma wzrosnąć z 3,50 do 4 euro za godzinę.

Opłaty za parkowanie w strefie „czerwonej” również wzrosną o 50 centów, z 3 do 3,50 euro. W strefie „zielonej” opłata ma wzrosnąć o 20 centów (do 2 euro)

W strefie „pomarańczowej” ma to być wzrost o 10 centów (do 1,80 euro za godzinę) i w „niebieskiej strefie” podwyżka wyniesie także 10 centów.

Podwyżka sprawi, że parkowanie na ulicach Dublina będzie droższe niż w większości wielopoziomowych parkingów dostępnych w mieście.

Transport publiczny w Irlandii

Niezależny radny dzielnicy Dublin City South-East, Mannix Flynn, powiedział w programie Newstalk Breakfast, że te zmiany uderzą w osoby starające się dostać do centrum miasta.

Uważam, że to kolejny wrogi akt wobec kierowców próbujących dostać się do miasta, robić zakupy, zabierać rodziców do szpitali, czy wozić dzieci do szkoły, itp. Uważam, że to kolejny skandal, zwłaszcza w obliczu obecnego kryzysu kosztów utrzymania. Jeśli na przykład idziesz do miasta, żeby wesprzeć restaurację, a spędzasz tam trzy godziny, to już spory wydatek. Pomijając fakt, że większość osób korzysta z samochodu ze względu na niebezpieczeństwo w transporcie publicznym.

Radny Flynn powiedział, że doniesienia o atakach w transporcie publicznym zniechęcają ludzi do jego użytkowania.

Radny Flynn poinformował także, iż zebrane z podwyżek opłat pieniądze nie trafią do Rady Miasta, lecz „do prywatnej firmy, która w zasadzie zarządza parkowaniem ulicznym i egzekwuje przepisy dotyczące parkowania”.

Plan transportowy w Dublinie

To druga w ostatnich miesiącach zaskakująca informacja dla kierowców w stolicy Irlandii. We wrześniu przedstawiono plan transportowy dla centrum Dublina, który określono jako „bezkompromisowy”.

Plan ma na celu wycofanie dwóch trzecich samochodów z ulic i znaczący wzrost przestrzeni dla pieszych, komunikacji publicznej oraz rowerzystów.

Całe centrum miasta miałoby stać się strefą o ograniczonym ruchu drogowym, a wiele ulic zostałoby całkowicie wyłączonych spod ruchu samochodowego.

Więcej: Koniec parkowania w centrum miasta – ambitny plan w Irlandii