Dyrektor Generalny HSE w Irlandii planuje wkrótce wykorzystać testy antygenowe w walce z Covid-19.

Paul Reid powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje „planowe i pragmatyczne podejście” rządu do złagodzenia ograniczeń w Irlandii. Dyrektor Generalny HSE uważa, że długoterminowe ograniczenia i blokady nie są korzystne dla służby zdrowia.

Testy antygenowe

W dalszej walce z Covid-19 w Irlandii planowane jest teraz wykorzystanie testów antygenowych. Testy mogą być użyte w przypadku wykrytych ognisk zakażeń, a także przy śledzeniu bliskich kontaktów potwierdzonych przypadków – twierdzi szef HSE.

Plan HSE jest następstwem ostatniej decyzji Ministra Zdrowia – Stephen Donnelly powołał na początku lipca grupę ekspertów, która ma za zadanie wdrożyć testy antygenowe w Irlandii na szeroką skalę:

Więcej: Testy antygenowe w Irlandii – minister zdecydował

O wykorzystaniu testów antygenowych mówi także Wicepremier Leo Varadkar. Jego zdaniem szybkie testy mogą być używane także w miejscach usług gastronomicznych.

Usługi gastronomiczne

Na obecną chwilę rząd uzgodnił, że do środka kawiarni, restauracji i pubów w Irlandii będą mogli wejść wyłącznie ozdrowieńcy oraz osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19. Rząd chce jednak wprowadzić trzecią opcję dla klientów i ma nią być właśnie użycie szybkich testów antygenowych. Ma to jednak nastąpić w późniejszym terminie.

Tymczasem Dyrektor Medyczny, dr Tony Holohan, nie zmienił swojego stanowiska wobec testów antygenowych. Jego zdaniem używanie szybkich testów niesie ze sobą duże ryzyko, ponieważ nie są one tak dokładne jak testy RT-PCR.