To ma być nowy sposób na piratów drogowych w Irlandii

W tym roku odnotowano już 165 ofiar śmiertelnych na irlandzkich drogach.

Komisarz Gardy Drew Harris oraz zastępca komisarza Anne Marie McMahon zwracają uwagę na wzrost liczby śmiertelnych wypadków na irlandzkich drogach.

Drogi w Irlandii

Proponują przy tym wprowadzenie dodatkowych środków dla poprawy bezpieczeństwa. W tym roku odnotowano już bowiem 165 ofiar śmiertelnych na drogach, co przekracza liczbę z całego zeszłego roku, która wyniosła 155.

Komisarz Harris zaapelował do komisji Oireachtas o zwiększenie infrastruktury kontrolującej prędkość, w tym wprowadzenie fotoradarów oraz zwiększenie wykorzystania kamer średniej prędkości.

Zaznaczył, że wiele wypadków drogowych w Irlandii kończy się tragicznie, często z powodu nadmiernej prędkości.

Limity prędkości w Irlandii

Z kolei McMahon wyjaśniła, że spadek liczby jednostek patroli drogowych Gardy nie jest powiązany z rosnącą liczbą wypadków.

Zapewniła, że mimo zmniejszenia liczby jednostek, zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa na drogach pozostaje niezmienne.

Zarówno Harris, jak i McMahon podkreślają potrzebę podjęcia działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby tragicznych wypadków.

Premier Leo Varadkar zadeklarował osobiste zaangażowanie w tę kwestię. Zapewnił, że rząd wprowadzi kampanie przypominające o rodzajach zachowań, które ratują życie na drogach.

Dodatkowo, komisja usłyszała, że ponad 646 członków An Garda Síochána doświadczyło przemocy i ataków w trakcie wykonywania swoich obowiązków w okresie od stycznia do września tego roku.

Czytaj też: Zmiany limitów prędkości na drogach w Irlandii – podano szczegóły