To może być początek dużych obniżek cen w Irlandii

Jedna z wiodących firm ogłosiła drugą obniżkę cen dla klientów w Irlandii w ostatnich miesiącach.

Jedna z czterech największych firm energetycznych w Irlandii zapowiada drugą obniżkę cen dla swoich klientów.

Obniżka cen energii w Irlandii

Specjaliści rynkowi twierdzą, że to stawia konkurentów w sytuacji, w której muszą zareagować. Oczekuje się, że decyzja SSE Airtricity rozpocznie nową wojnę cenową.

Firma planuje obniżenie cen energii elektrycznej o 12,8% oraz taryf gazowych o 11,5%. Ta decyzja następuje po obniżce cen energii elektrycznej o 12%, która weszła w życie zaledwie 1 listopada.

Według analizy, typowy klient korzystający z podwójnego źródła energii zaoszczędzi średnio 377 euro, wliczając VAT. Kumulacyjna oszczędność dla takiego klienta z dwóch obniżek wyniesie 760 euro.

Gospodarstwa domowe, będące klientami SEE Airtricity w Irlandii automatycznie skorzystają z obniżonych stawek od 1 lutego. Taryfy obejmują zarówno tradycyjne, jak i inteligentne liczniki.

Ceny energii w Irlandii

Analitycy twierdzą, że dostawcy jak Electric Ireland, Bord Gáis czy Energia teraz nie będą mieli wyboru i również będą zmuszeni do ogłoszenia nowych obniżek cen.

Jednak ceny energii tej zimy nadal pozostaną na historycznie wysokich poziomach. Mieszkańcy liczą więc na presję cenową wspartą rządowymi dopłatami do rachunków.

W Budżecie 2024 zapowiedziano trzy dopłaty do energii elektrycznej dla gospodarstw domowych o łącznej wartości 450 euro.

Więcej: Ruszyły specjalne dopłaty dla mieszkańców Irlandii