Tornado w Irlandii - spustoszenie na ulicach miasta

Meteorolodzy z Met Éireann skomentowali to rzadkie zjawisko w Irlandii.

W czwartek rano część miasta Cork została zamknięta dla ruchu samochodowego z powodu szkód wyrządzonych „odosobnionym, ale poważnym” wydarzeniem pogodowym.

Porywy wiatru w Irlandii

Personel Rady Miasta Cork, strażacy i funkcjonariusze Gardy przez cały dzień prowadzili działania mające na celu oczyszczenie ulic Barrack Street i Evergreen Street z zalegających śmieci, kabli, dachówek, a nawet arkusza blachy falistej.

Lokalni mieszkańcy opisali widok spustoszenia na ulicach w tym miejscu w mediach społecznościowych. W jednym z budynków porywy wiatru wyrwały ramę okienną.

Z opublikowanych informacji wynika, że silny wiatr uderzył w budynki przy Barrack Street i Evergreen Street tuż przed godziną 01:00 w nocy.

Tornado w Irlandii

W komentarzu instytut Met Éireann poinformował, że Irlandia nie jest odporna na tornada, nawet jeśli są one czasami określane jako „mini-tornada”.

Każdego roku w Irlandii dochodzi średnio dziesięć razy do podobnych zjawisk. Wprawdzie lato jest nieznacznie bardziej sprzyjające powstawaniu tornad, to ryzyko w Irlandii, choć niskie, trwa przez cały rok, jak stwierdzono.