Eksperci ds. Zdrowia w Irlandii wyrazili też swoją opinię na temat podróży międzynarodowych w okresie świąteczno-noworocznym.

Dyrektor Medyczny dr Tony Holohan ostrzega przed widmem trzeciego lockdownu Irlandii. Sytuacja jest ściśle monitorowana.

Rząd Irlandii pokłada duże nadzieje w programie szczepień na koronawirusa:

Więcej: To początek końca pandemii koronawirusa w Irlandii?

Tymczasem eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) ostrzegają, że po świętach grozi nam wprowadzenie trzeciego lockdownu.

Już w zeszłym tygodniu mówiono o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą spotkania w okresie świąteczno-noworocznym:

Więcej: Czeka nas trzeci lockdown w styczniu? Jest komentarz

Dr Tony Holohan powiedział właśnie, że realnie spodziewa się wzrostu zakażeń Covid-19 na poziomie 300-600 przypadków dziennie na początku stycznia. Już w Boże Narodzenie może to być 400-450 przypadków.

Eksperci z przykrością stwierdzają, że od powrotu do Poziomu 3 restrykcji w Irlandii obserwuje się pewne rozluźnienie w społeczeństwie.

Ponownie apelują więc do mieszkańców o stosowanie się do wytycznych – utrzymywania bezpiecznego dystansu, zasłaniania twarzy i częstego mycia rąk. W przypadku pojawienia się objawów Covid-19 należy poddać się samoizolacji.

Podróże z i do Irlandii na święta Bożego Narodzenia

Eksperci ds. Zdrowia w Irlandii wyrazili też swoją opinię na temat podróży międzynarodowych w okresie świąteczno-noworocznym.

Dr Tony Holohan nie zgadza się z wytycznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które mówią, że podróżujących samolotami nie należy traktować jako „wysokiego ryzyka” rozprzestrzeniania koronawirusa.

Eksperci z NPHET w dalszym ciągu odradzają podróżowanie, także w okresie Bożego Narodzenia. Zdają sobie sprawę, że jest to trudne dla wielu osób, jednak ich zdaniem stanowi to duże ryzyko wzrostu zakażeń Covid-19.