Tsunami eksmisji w Irlandii - koniec ochrony najemców

Rząd nie rozważa przedłużenia przepisów zakazujących eksmisji w Irlandii.

Zgodnie z przepisami, wprowadzony w listopadzie tymczasowy zakaz eksmisji najemców w Irlandii obowiązuje jeszcze tylko do 31 marca 2023 r.

Zakaz eksmisji

Kilka tygodni temu premier Leo Varadkar zapewniał, że potencjalne przedłużenie przepisów będzie zależało od liczby bezdomnych w kraju:

Więcej: Co z przedłużeniem przepisów mieszkaniowych w Irlandii?

Najnowsze dane pokazują, że w grudniu doszło do dalszego wzrostu liczby osób bez stałego miejsca zamieszkania. Odnotowano w sumie 11 632 takie osoby, w tym jest to 3 442 dzieci.

Przepisy w Irlandii

Niestety pomimo skali bezdomności nie ma planów utrzymania moratorium, jak twierdzą komentatorzy w Irlandii.

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien nie rozważał przedłużenia przepisów od kwietnia twierdząc, że tempo wzrostu liczby osób bezdomnych w grudniu „znacznie zwolniło w porównaniu z poprzednimi miesiącami”.

Minister O’Brien przyznał, że sytuacja jest niepokojąca i rozwiązanie problemu bezdomności pozostaje najwyższym priorytetem rządu.

Jego zdaniem sposobem na rozwiązanie problemu bezdomności jest zwiększenie podaży mieszkań. Uważa też, że przekazane władzom lokalnym środki pozwolą na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania oraz wsparcia w skutecznym wychodzeniu z bezdomności.

Przedstawiciele różnych grup społecznych i politycznych w Irlandii twierdzą natomiast, że zniesienie zakazu spowoduje „tsunami eksmisji” najemców i tylko pogłębi problem bezdomności w kraju.