Tysiącom mieszkańców Irlandii grozi odłączenie prądu

Moratorium dla odbiorców prywatnych w Irlandii wygasło 31 marca br.

Ostatniego marca wygasło moratorium na odłączenie prądu dla odbiorców prywatnych w Irlandii. Pierwotnie moratorium miało obowiązywać od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. Jednak w lutym zdecydowano o przedłużeniu przepisów o miesiąc.

Rachunki za prąd w Irlandii

Moratorium na odłączenia było jednym z działań wprowadzonych w celu wzmocnienia ochrony prywatnych odbiorców energii elektrycznej i gazu w okresie zimowym 2022/23. Obejmowały one:

  • Wydłużone spłaty zadłużenia dla klientów, aby dać minimum 24 miesiące na spłatę skumulowanego zadłużenia.
  • Zmniejszone zadłużenie w przypadku doładowań w systemie Pay-As-You-Go z 25% do maksymalnie 10%.
  • Wszyscy klienci z miernikiem trudności finansowych musieli zostać objęci najtańszą taryfą dostępną u ich dostawcy.
  • Zwiększone wymagania dotyczące dostawców, aby aktywnie promowali rejestr wrażliwych klientów i oferowane przez niego zabezpieczenia.

W lutym br. CRU uznało za stosowne przedłużenie tego moratorium na odłączenia dla wszystkich klientów prywatnych, biorąc pod uwagę, że nadal doświadczają oni wysokich cen i niepewności co do tego, kiedy ceny te zostaną zmienione.

Dostawcy energii w Irlandii

Po wygaśnięciu moratorium pojawiły się spore obawy, że tysiące osób zalegających z opłaceniem rachunków zostanie odciętych od dostaw energii.

Eksperci obawiają się, że wraz ze spodziewanym obecnie wzrostem eksmisji w Irlandii, fala odłączeń prądu spowoduje chaos, na który nie jest przygotowany rząd.

Komisja Regulacji Energetyki (CRU) zapewnia, że będzie „kontynuować współpracę z dostawcami”, ale przyznaje, że firmy „nie mogą sobie poradzić z takim poziomem zadłużenia w swoich księgach w dłuższej perspektywie”.

CRU będzie nadal monitorować poziomy zadłużenia i zaległości wobec klientów przed dalszym przeglądem środków ochrony klientów obowiązujących u dostawców, przy czym pierwszy z tych przeglądów zostanie przeprowadzony latem przed zimą 2023/24.

Natomiast Minister Środowiska, Eamon Ryan, poradził tym, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia, aby „ubiegali się o płatność Additional Needs Payment, którą zapewnia Departament Ochrony Socjalnej”.