Upał w Irlandii - alert ostrzegawczy dla mieszkańców

Według meteorologów lato nie powiedziało w Irlandii jeszcze ostatniego słowa.

Po długim deszczowym okresie babie lato niespodziewanie przyniosło ze sobą temperatury typowe dla miesięcy wakacyjnych.

Upały w Irlandii

Mieszkańcy już od kilku dni cieszą się powrotem lata, jednak meteorolodzy ostrzegają przed trudnościami wynikającymi z wysokich temperatur, zwłaszcza w porze nocnej.

W związku z tym Met Éireann wprowadził alert ostrzegawczy dla mieszkańców. Alert może zostać przedłużony, należy sprawdzać komunikaty na bieżąco.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: całej Irlandii

Od: czwartku 7 września od godziny 08:00
Do: soboty 9 września do godziny 08:00

W czwartek i piątek bardzo ciepło i wilgotno. Temperatury w ciągu dnia przekroczą 27 stopni Celsjusza w wielu obszarach oddalonych od wybrzeży, a temperatury w nocy nie spadną poniżej 15 stopni Celsjusza.

Potencjalne skutki to stres cieplny i niekomfortowe warunki do spania. Ostrzega się też przed ryzykiem związanym z korzystania z akwenów wodnych.

Rekord ciepła w Irlandii

Według eksperta ds. pogody Alana O’Reilly’ego z Carlow Weather piątek 8 września może być najgorętszym dniem września od ponad 100 lat.

Poprzedni rekord nie został pobity od 1 września 1906 roku, kiedy Clongowes Wood College w hrabstwie Kildare przetrwało tropikalne upały z temperaturą 29,1 stopni Celsjusza.

Natomiast prognoza długoterminowa wskazuje, że wysokie ciśnienie będzie się utrzymywać przez większą część miesiąca, co oznacza, że mieszkańcy Irlandii będą się cieszyć słońcem przez dłuższy czas.