Nowe prawo ma zakończyć nieetyczne zachowanie pracodawców w Irlandii.

Ustawa Payment of Wages Bill przechodzi właśnie przez Oireachtas. Nowe przepisy mają chronić pracowników sektora usługowego w Irlandii.

Ochrona pracowników

Nowe prawo ma zakończyć nieetyczne zachowanie pracodawców i przyczynić się do wzrostu zarobków pracowników.

Jeśli ustawa stanie się prawem, pracodawcy będą musieli jasno określić, dokąd trafiają pieniądze, jeśli 100% napiwku nie trafi bezpośrednio do pracowników.

Przepisy uniemożliwią pracodawcom korzystanie z napiwków lub gratyfikacji w celu wyrównania płacy podstawowej. Wprowadzą też przejrzystość w zakresie podziału napiwków i opłat za usługi.

Minister Stanu, Damien English, wprowadza poprawkę dotyczącą opłat serwisowych. Dzięki niej pracodawcy nie będą mogli określać obowiązkowej opłaty nakładanej na klientów jako „opłaty za usługę”, chyba że płatności te będą traktowane przez pracodawcę w taki sam sposób, jak elektroniczne napiwki lub gratyfikacje.

Usługi w Irlandii

Tymczasem Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ICTU) twierdzi, że jedna trzecia wszystkich pracowników sektora usługowego nie otrzymuje w pełni napiwków, które dają im klienci.

ICTU twierdzi też, że wyzysk jest powszechny w tej branży i że pracownicy często nie otrzymują odpowiedniego wynagrodzenia, przerw i urlopu wypoczynkowego, do których są uprawnieni.

Skomentowano też ostatnie problemy kadrowe w branży gastronomicznej. Według związków to wina niskich płac, a restauratorzy nie podnoszą wynagrodzeń, lecz bazują na młodych osobach, którym płacą stawkę poniżej Minimum Wage.

Czytaj też: Restauracje w Irlandii narzekają na duże braki kadrowe