Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego w Irlandii

Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego zniósł tymczasowe przepisy pod naciskiem związków zawodowych w Irlandii.

Najnowsze dane w Irlandii pokazują, że obecnie prawie 60 000 osób czeka w kolejce na wyznaczenie terminu egzaminu na prawo jazdy.

Prawo jazdy w Irlandii

Średni czas oczekiwania na zaproszenie na egzamin na prawo jazdy wynosi 20 tygodni, a to o 13 tygodni dłużej niż na początku 2022 roku.

Po otrzymaniu zaproszenia do ustalenia terminu egzaminu, kandydaci na kierowców podchodzą do niego w ciągu czterech tygodni.

Jednak najnowsza decyzja Urzędu ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) może wpłynąć na jeszcze większe opóźnienia.

Urząd zniósł bowiem wprowadzone tymczasowo przepisy zezwalające kandydatom na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy bez ważnego certyfikatu NCT.

Przepisy te wprowadzono warunkowo w wyniku gigantycznych opóźnień w centrach testowania pojazdów, które wymknęły się spod kontroli.

NCT w Irlandii

Problemy z przeglądem NCT nie zniknęły, a kandydaci na kierowców nie będą teraz mogli ubiegać się o prawo jazdy, dopóki nie otrzymają pozwolenia na użytkowanie pojazdu na drogach w Irlandii.

Do zniesienia przepisów wzywały związki zawodowe zrzeszające egzaminatorów. Członkowie RSA także wyrazili obawy dotyczące bezpieczeństwa wsiadania do samochodów, które nie mają ważnych certyfikatów NCT.

Każdy, kto już zarezerwował termin egzaminu, ale nie ma ważnego certyfikatu NCT, jest proszony o anulowanie terminu, przy pełnym zwrocie kosztów.

Osoby, które mają zarezerwowany egzamin na prawo jazdy, lecz nie mogą umówić się na spotkanie w wybranym ośrodku NCT przed datą egzaminu, mogą zadzwonić do NCT pod numer 01 4135992, aby umówić się na spotkanie w ramach pierwszeństwa.

Więcej: rsa.ie