Leo Varadkar skomentował obecną sytuację epidemiczną w Irlandii. 

Wicepremier Leo Varadkar skomentował najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej w Irlandii.

Jego zdaniem trudno jest sobie wyobrazić spadek zakażeń poniżej 500 czy 600 przypadków dziennie, ponieważ wirus „zmutował, jest teraz znacznie bardziej zdolny do przenoszenia i jest teraz bardziej śmiercionośny”.

Varadkar powiedział, że perspektywa 10, 50 lub 100 przypadków dziennie (jak to miało miejsce w zeszłym roku) jest mało prawdopodobna – ze względu na wariant B117.

Zaplanowane na czwartek posiedzenie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) zostało przełożone na poniedziałek 29 marca.

Dzięki temu eksperci ds. zdrowia będą mieli więcej czasu na oszacowanie prawdziwego wpływu spotkań, które miały miejsce w Dniu Św. Patryka.

Natomiast rząd chce się dobrze przygotować do przedstawienia szczegółowego planu „Path Ahead” czyli stopniowego znoszenia restrykcji w Irlandii.

Na obecną chwilę wyklucza się łagodzenie restrykcji na poziomie regionalnym – o co apelują niektórzy posłowie. Znoszenie poszczególnych ograniczeń odbywać się będzie na poziomie ogólnokrajowym.

Leo Varadkar zapowiedział też dodanie wielu kolejnych państw do listy państw wysokiego ryzyka, po przylocie z których wymagane jest odbycie kwarantanny w hotelu.

W temacie szczepień Wicepremier powiedział, że profil ryzyka Covid-19 zmieni się w miarę zaszczepienia coraz większej liczby osób.

Około 40-50% mieszkańców Irlandii będzie musiało otrzymać pierwszą dawkę szczepionki, zanim będzie to miało znaczący wpływ na współczynnik R – uważa były Taoiseach.

Czytaj też: Powstrzymanie czwartej fali kluczowe dla wyjścia Irlandii z lockdownu