Rząd przygotowuje nowe przepisy, które mają chronić najemców w Irlandii.

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, znalazł się pod ostrzałem po ogłoszeniu Budżetu 2022. Opozycja oskarża ministerstwo, że w planie finansowym nie znalazły się żadne zmiany poprawiające sytuację najemców w Irlandii.

Wynajem

Ministrowie zostali we wtorek zmuszeni do odrzucenia zarzutów, że rząd nie dba o najemców, argumentując z kolei, że zwiększenie podaży mieszkań będzie największą pomocą w obniżeniu kosztów czynszu.

W tej chwili trzy czwarte najemców w Irlandii to osoby mieszkające w strefie Rent Pressure Zone. Zgodnie z nowymi przepisami właściciele nieruchomosci w tym obszarze mogą podnosić czynsz zgodnie z aktualnym wskaźnikiem inflacji.

Jednak obecnie inflacja wynosi prawie 3% i zmierza do 4%, co oznacza właściwie brak zmian w obrębie podwyżek czynszów. Partia Sinn Féin ponawia apel o zamrożenie czynszów na okres trzech lat. Jednak rząd w dalszym ciągu odrzuca tę propozycję.

Minister O’Brien zapowiada za to, że będzie dążył do ustanowienia górnego limitu podwyżek czynszu na poziomie 2%. Jest duże prawdopodobieństwo, że nowe przepisy zostaną zatwierdzone do końca października.

Nowy Bank Holiday i premia dla pracowników

W ciągu kolejnych kilku tygodni ma też zostać podjęta ostateczna decyzja w sprawie nowego dnia wolnego od pracy Bank Holiday. Na początku miesiąca wicepremier Leo Varadkar podał propozycję daty nowego święta:

Więcej: Nowy Bank Holiday w Irlandii – wicepremier o wstępnej dacie

Rząd zobowiązał się także do ogłoszenia decyzji w sprawie premii dla pracowników pierwszej linii frontu za ich poświęcenia podczas pandemii. Chce w ten sposób wywiązać się z obietnicy, którą złożono w trakcie kryzysu pandemicznego.

Wicepremier Varadkar poinformował niedawno, że rozważane jest rozszerzenie gratyfikacji także na innych pracowników służb publicznych, którzy nie znajdowali się bezpośrednio w pierwszej linii frontu.