Wypowiedzenia umowy najmu dla tysięcy osób w Irlandii

Eksperci twierdzą, że liczba osób bezdomnych w Irlandii z powodu eksmisji może być znacznie wyższa niż wynika z oficjalnych danych.

Ponad 15 000 gospodarstw domowych w Irlandii otrzymało wypowiedzenie umowy najmu w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku, jak wynika z najnowszych danych.

Najemcy w Irlandii

W przypadku co najmniej 10 000 z nich najemcy mają opuścić swoje domy przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia.

W trzecim kwartale tego roku biuro Residential Tenancies Board (RTB) odebrało 4 518 wypowiedzeń umowy najmu.

Większość wypowiedzeń (63%) wynikała z decyzji właścicieli o sprzedaży nieruchomości, 14% dotyczyło chęci przeprowadzki właściciela lub członka rodziny, a w 15% przypadków podano naruszenia warunków najmu przez najemców.

Najwięcej wypowiedzeń (1 863) dotyczyło nieruchomości w Dublinie, z kolejnymi 497 w Cork, 255 w Galway i 204 w Limerick.

Analiza danych wykazała, że 4 325 gospodarstw domowych, którym wypowiedziano umowy w tym roku, otrzymało termin opuszczenia mieszkania w październiku, listopadzie lub grudniu.

Bezdomność w Irlandii

Dane opublikowane niedawno przez Ministerstwo ds. Mieszkalnictwa pokazują, że jedna trzecia rodzin trafiających do tymczasowego zakwaterowania w trzecim kwartale tego roku znalazła się tam z powodu otrzymania wypowiedzenia z wynajmowanych lokali.

Eksperci twierdzą, że liczba osób bezdomnych z powodu eksmisji może być znacznie wyższa niż wynika z oficjalnych danych.

Wiele z tych przypadków jest klasyfikowanych jako „rozpad relacji rodzinnych”, podczas gdy faktycznie dotyczą sytuacji, gdy ktoś został eksmitowany i przebywał u rodziny i przyjaciół przez krótki okres przed skorzystaniem z tymczasowego zakwaterowania.

Czytaj też: Rekordowa liczba bezdomnych dzieci w Irlandii