Wywóz śmieci - nowe przepisy w Irlandii wejdą w życie

Nowe przepisy dla gospodarstw domowych w Irlandii zaczną obowiązywać już na początku przyszłego roku.

Już niedługo zaczną obowiązywać nowe przepisy, które umożliwią każdemu gospodarstwu domowemu w Irlandii skorzystanie z odbioru brązowych pojemników na odpady.

Wywóz śmieci w Irlandii

Brązowe pojemniki są przeznaczone do utylizacji różnych rodzajów odpadów, takich jak surowe i gotowane jedzenie, ręczniki papierowe, pudełka po pizzy, kompost z trawy oraz lekkie odpady ogrodowe.

Aktualnie jedynie 70% irlandzkich gospodarstw domowych posiada brązowe pojemniki, jednak zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, dostarczenie tej usługi stanie się obowiązkowe w 2024 roku.

Ta zmiana ma na celu zwiększenie dostępności dla gospodarstw domowych, szczególnie tych zlokalizowanych na obszarach wiejskich, gdzie do tej pory brakowało takiej opcji.

Począwszy od stycznia 2024 roku wszyscy mieszkańcy Irlandii będą mogli korzystać z usługi odbioru brązowych pojemników, niezależnie od lokalizacji.

Osoby, które jeszcze nie mają brązowych pojemników, a chciałyby z nich skorzystać, są zachęcane do skontaktowania się ze swoim dostawcą tej usługi. Dostawca będzie w stanie poinformować, kiedy usługa zostanie wprowadzona w danym rejonie.

Segregacja śmieci w Irlandii

Wprowadzenie tej usługi może oznaczać dodatkowe opłaty dla gospodarstw domowych, jednak system trzech kontenerów umożliwia efektywniejsze segregowanie większej ilości przedmiotów gospodarstwa domowego.

Obecnie Irlandia segreguje 41% odpadów komunalnych, jednak zgodnie z wymogami będzie musiała osiągnąć wskaźnik recyklingu na poziomie co najmniej 55% do 2025 roku.

Environmental Protection Agency (EPA) alarmuje, że ilość odpadów w kraju rośnie w tempie, które zaczyna wpływać na obecne wskaźniki recyklingu, podkreślając potrzebę podejmowania działań w tej kwestii.

Czytaj też: Niespodziewane kontrole mieszkańców Irlandii – apel o surowe kary