Zaniedbania w systemie - potrzebne surowsze przepisy w Irlandii

Po irlandzkich drogach jeździ około 600 osób, które otrzymały tymczasowe prawo jazdy przed 1994 rokiem.

Około 30 000 kierowców regularnie poruszało się po irlandzkich drogach przez wiele lat, nie zdając egzaminu na prawo jazdy.

Tymczasowe prawo jazdy w Irlandii

Nowe dane dostarczone przez Road Safety Authority (RSA) i opublikowane przez The Irish Times ujawniły, że niektórzy kierowcy w Irlandii ubiegali się trzy lub więcej razy o tymczasowe prawo jazdy, nie zdając egzaminu lub po prostu go nie podejmując.

Osoby starające się o trzecie zezwolenie muszą tylko dostarczyć dowód, że nie zdały egzaminu na prawo jazdy lub że mają go w planie.

Po wystąpieniu z wnioskiem o egzamin, można odnowić zezwolenie (learner permit) i „nie przejmować się egzaminem”, jak twierdzą komentujący dane RSA.

Według danych, na irlandzkich drogach jeździ około 600 osób, które otrzymały tymczasowe prawo jazdy przed 1994 rokiem, i nie ma dostępnych rejestrów, które by wskazywały, czy w ogóle podejmowali egzamin.

Zaostrzenie przepisów

Od dawna wzywa się do zaostrzenia przepisów dotyczących odnowienia zezwoleń, ale reforma utknęła ze względu na ogromne opóźnienia w terminach egzaminów.

W ciągu obecnego roku zginęło już 136 osób na irlandzkich drogach, w porównaniu do 113 w tym samym okresie w 2022 roku.

Chociaż brak surowszych przepisów dotyczących tymczasowego prawa jazdy wskazuje na „poważne zaniedbania”, to jednak nie kierowcy z tymczasowym prawem jazdy są główną przyczyną wypadków i kolizji drogowych, jak twierdzą przedstawiciele sektora ds. bezpieczeństwa drogowego.

Oficjalne dane wskazują, że to nadmierna prędkość i brawura jazdy są główną przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych w Irlandii. Dlatego działania mające poprawić bezpieczeństwo skupiają się obecnie na zmianach limitów prędkości.

Nie bez znaczenia jest również liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Rząd rozważa więc wprowadzenie nowego systemu kontroli trzeźwości:

Więcej: Nowe działania w Irlandii – obejmą wszystkich kierowców