Zaostrzenie kar w Irlandii - nowe środki egzekwowania przepisów

Wdrażanie tych zmian rozpocznie się już w tym roku, jak zapewnia irlandzki rząd.

W odpowiedzi na wzrost liczby ofiar śmiertelnych na drogach, irlandzki rząd ogłosił wprowadzenie nowych, zautomatyzowanych środków egzekwowania przepisów drogowych.

Przepisy drogowe w Irlandii

Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee i Minister Transportu, Eamon Ryan, ogłosili, że nowe kamery drogowe będą wykorzystywane do wykrywania używania telefonów komórkowych podczas jazdy oraz do łapania kierowców ignorujących czerwone światło.

Kamery będą umieszczane na skrzyżowaniach i buspasach w Dublinie, a ich działanie rozszerzy się później na cały kraj.

Ryan zapowiedział, że kamery zostaną zainstalowane w miejscach, gdzie kierowcy rutynowo łamią przepisy, a ich działanie będzie skutkować będzie automatycznymi mandatami.

Minister McEntee wyraziła też nadzieję na wprowadzenie nowej ustawy o technologii rozpoznawania twarzy.

Technologia ta ma służyć przede wszystkim do przeszukiwania dowodów w najpoważniejszych przypadkach przestępstw.

Limity prędkości w Irlandii

Minister Ryan przypomniał również, że w tym roku planowane jest obniżenie domyślnych limitów prędkości na większości dróg krajowych i lokalnych.

Na drogach, gdzie obowiązywał limit 100 km/h, prędkość zostanie zmniejszona do 80 km/h, a na drogach z limitem 80 km/h – do 60 km/h. W obszarach miejskich limit 50 km/h zostanie obniżony do 30 km/h, chyba że władze lokalne zdecydują inaczej.

Dodatkowo, w odpowiedzi na 31% wzrost liczby ofiar śmiertelnych na drogach w tym roku, rząd planuje zwiększyć obecność funkcjonariuszy Gardy na ulicach.

Garda Commissioner Drew Harris wydał już polecenie, aby wszyscy umundurowani funkcjonariusze poświęcali 30 minut każdej zmiany na patrolowanie dróg.

Czytaj też: Nowa technologia w Irlandii – zmiany dla kierowców