Zmiany dotyczące urlopu w Irlandii wchodzą w życie

Zapowiedziane przez ministra zmiany w przepisach w Irlandii wejdą w życie już od przyszłego tygodnia.

Irlandzki rząd wprowadza nowe przepisy rozszerzające prawo do urlopu dla setek osób w kraju.

Urlop w Irlandii

Środki te zostały podjęte w ramach ustawy o równowadze między pracą a życiem (Work Life Balance Act), kluczowego zobowiązania premiera Leo Varadkara.

Zgodnie z nowymi przepisami rodzice i opiekunowie otrzymają prawo do pięciodniowego bezpłatnego urlopu na cele medyczne, zarówno dla siebie, członków rodziny jak i zależnych od siebie osób.

Rząd przedłużył także prawo do przerw w pracy przeznaczonych na karmienie piersią z sześciu miesięcy do dwóch lat.

Nowe uprawnienia do urlopu opiekuńczego uzupełniają istniejące ustawowe uprawnienia do urlopu opiekuńczego i urlopu z powodu siły wyższej.

Praca w Irlandii

Minister ds. Dzieci i Równości, Roderic O’Gorman, ma również nadzieję uruchomić inne przepisy ustawy, w tym prawo do wnioskowania o elastyczne godziny pracy u pracodawcy i prawo do wnioskowania o pracę zdalną. Jednak będzie to miało miejsce „w późniejszym terminie w tym roku”.

Przepisy te nie przewidują absolutnego prawa do przychylenia się do wniosku przez pracodawcę, są jedynie uprawnieniem do złożenia takiego wniosku.

Pracodawcy będą musieli podać powody, jeśli wniosek zostanie odrzucony – a WRC i Sąd Pracy nie będą mogli oceniać zasadności takiej decyzji.

Minister O’Gorman obiecuje też przeprowadzenie badań nad możliwością wprowadzenia środków wsparcia dla pracownic borykających się z objawami menstruacyjnymi lub przechodzących przez menopauzę.

Oczekuje się, że badania rozpoczną się jeszcze w tym roku, z myślą o opracowaniu projektu ustawy na początku 2024 r., który może doprowadzić do zmiany dalszych przepisów dotyczących czasu wolnego z przyczyn medycznych.

Czytaj też: Ważne informacje dla pracowników – Nowe przepisy w Irlandii wchodzą w życie