Zmiany w zasiłkach socjalnych w Irlandii - kto może skorzystać?

Członkowie irlandzkiego rządu pracują już nad stworzeniem nowego planu wydatków na 2024 rok.

Ogłoszenie nowego planu finansowego na przyszły rok zaplanowano na październik. Jednak członkowie rządu już teraz pracują nad jego poszczególnymi aspektami.

Podwyżka zasiłków w Irlandii

Jest szansa, że rząd przychyli się do apelu o zwiększenie środków na wypłatę dodatku Fuel Allowance, z którego korzysta około 370 000 odbiorców w Irlandii.

Organizacja charytatywna ALONE wzywa do właściwego zajęcia się osobami starszymi i mieszkającymi samotnie. Członkowie tej organizacji argumentują, że zgodnie z ostatnim spisem ludności w Irlandii mieszka obecnie ponad milion osób w wieku 60+.

Uważają więc, że potrzeba „strategicznych działań teraz, a nie corocznych symbolicznych kwot pieniędzy”, aby poprawić standard życia starzejącej się populacji.

W związku z tym rekomenduje się nie tylko podwyżkę Fuel Allowance, ale też dodatków Living Alone Allowance oraz Telephone Support Allowance.

Zasiłek rodzinny – Child Benefit

Tymczasem wśród pomysłów udzielenia wsparcia mieszkańcom wobec wysokich kosztów życia pojawił się plan zmiany zasad wypłaty zasiłku rodzinnego.

W czerwcu tego roku osoby uprawnione do pobierania Child Benefit zyskały dodatkową jednorazową płatność 100 euro na dziecko w ramach wiosennego pakietu wsparcia od rządu.

Na początku tego miesiąca przedstawiciele Social Justice Ireland wezwali irlandzki rząd do podwyższenia stawki zasiłku rodzinnego o 50 euro:

Więcej: Podwyżka Child Benefit i zasiłków socjalnych w Irlandii – wniosek SJI

Natomiast kilka dni temu rzecznik partii Fianna Fail ds. Ochrony Społecznej, Paul McAuliffe, powiedział, że zasady wypłaty zasiłku na dziecko muszą zostać zmienione.

Jego zdaniem należy odzwierciedlić fakt, że większość rodzin ma dzieci, które nadal uczą się w pełnym wymiarze godzin do 19 roku życia (obecnie zasiłek przysługuje do 18 roku życia).

Rzecznik zobowiązał się więc do zarekomendowania członkom swojej partii, aby zasiłek Child Benefit był wypłacany do 19 roku życia dla wszystkich osób uczących się w pełnym wymiarze godzin.