Zorza polarna w Irlandii - zachwycający widok na niebie

Już w ten weekend mieszkańcy Irlandii będą mogli ponownie obserwować zorzę polarną.

W ten weekend zwiększone jest prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej w Irlandii.

Zorza polarna w Irlandii

Sobota, 23 września, oznacza zakończenie równonocy, co, przy sprzyjającej pogodzie, zwiększa szanse na obserwację zorzy polarnej na terenie całego kraju.

David Moore z Astronomy Ireland powiedział, że szansa na zobaczenie zorzy polarnej z Irlandii jest dużo większa we wrześniu i październiku.

Ponieważ Słońce przechodzi cykle aktywności co 11 lat i ma osiągnąć szczyt w 2025 roku, najbliższe lata będą bardzo obiecujące dla miłośników tego pięknego widowiska.

W ubiegłym tygodniu miała już miejsce zorza polarna, a liczne zdjęcia i nagrania z tych widoków pojawiły się w mediach społecznościowych.

Zorza polarna będzie najlepiej widoczna z obszarów wiejskich na północnym zachodzie, takich jak Donegal, ale mieszkańcy miasta i miasteczek także mają dobrą szansę na obserwację.

Prognoza pogody w Irlandii

Aby najlepiej obserwować zorzę polarną, ważne jest, aby unikać sztucznych źródeł światła, ponieważ pomaga to zminimalizować zakłócenia związane z zanieczyszczeniem świetlnym.

Według meteorologów z Met Éireann, w nocy z soboty na niedzielę spodziewane jest w niektórych rejonach Irlandii zachmurzenie i opady deszczu.

Pojawią się jednak liczne okna pogodowe, dzięki którym możliwe będzie uchwycenie zorzy polarnej. W nocy z niedzieli na poniedziałek ma już być mniej opadów, jak wynika z prognozy pogody.