Back to school - Dobre informacje dla tysięcy rodzin w Irlandii

Minister Edukacji wypowiedziała się na temat bezpłatnej usługi dla tysięcy uczniów w Irlandii.

Coraz więcej rodziców w Irlandii zgłasza problemy z uzyskaniem informacji w sprawie usługi bezpłatnego transportu szkolnego.

Transport szkolny w Irlandii

Infolinia Bus Éireann jest przeciążona, w wielu przypadkach brakuje też odpowiedzi na e-mail od zaniepokojonych rodziców.

W mediach społecznościowych pojawia się wiele pytań o bezpłatne bilety dla uczniów, którzy kwalifikują się do bezpłatnego transportu.

Przedstawiciele Bus Éireann potwierdzili ostatnio, że w autobusach szkolnych nie ma wystarczającej liczby miejsc, aby zaspokoić zapotrzebowanie na nadchodzący rok szkolny.

Więcej: Problemy rodziców w Irlandii przed początkiem nowego roku szkolnego

Niektórym rodzicom uczniów powiedziano, że ich dzieci nie dostaną miejsca w autobusie szkolnym lub że straciły miejsce, które miały.

Do sprawy odniosła się Minister Edukacji, Norma Foley. Minister przyznała, że obecnie występują trudności w pozyskiwaniu dodatkowych autobusów i kierowców do programu bezpłatnego transportu szkolnego.

Minister zapewniła jednak, że istnieją plany zwiększenia przepustowości w ramach programu – Bus Éireann pracuje nad zwiększeniem liczby autobusów szkolnych i kierowców.

Autobus szkolny w Irlandii

Rodziny, które kwalifikują się do programu, mogą zaoszczędzić 500 euro. Warunkiem kwalifikacji jest, aby uczeń szkoły podstawowej mieszkał w odległości większej niż 3,2 km od najbliższej szkoły. W przypadku szkoły średniej jest to 4,8 km od najbliższej szkoły.

Do tej pory wydano 115 000 biletów na autobus szkolny, co jest najwyższą liczbą biletów wydanych w ciągu jednego roku.

W tym tygodniu rozpoczyna się nowy rok szkolny. Minister zapewniła, że dodatkowe bilety zostaną wydane rodzinom w najbliższych dniach, a Bus Éireann wysyła obecnie 6000 biletów dziennie.