Bezpłatne podręczniki szkolne w Irlandii - nowe informacje

Minister Edukacji złożyła ważną deklarację, na którą czekają rodzice tysięcy uczniów w Irlandii.

Podczas Budżetu 2023 potwierdzono, że rząd pokryje koszt podręczników szkolnych dla uczniów szkół podstawowych. Skorzysta z tego ponad 500 000 dzieci.

Bezpłatne podręczniki w Irlandii

Program bezpłatnych podręczników w Irlandii ma zostać wdrożony od września 2023 roku. Rząd zapewnił też, że program będzie obowiązywał przez kolejnych kilka lat.

Z podanych informacji wynika, że program będzie wzorowany na systemie bezpłatnych książek, pilotowanym w ponad 100 programach DEIS od września 2020 roku.

Deklaracja Ministerstwa Edukacji wzbudziła różne reakcje wśród opinii publicznej w Irlandii. Wielu rodziców uczniów szkół średnich wyraziło swoje rozczarowanie wobec decyzji rządu.

Czują się pokrzywdzeni, że program nie obejmuje podręczników dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Twierdzą przy tym, że koszt wyprawki szkolnej dla tej grupy uczniów jest znacznie wyższy niż w szkole podstawowej.

Bezpłatne podręczniki w szkole średniej

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Minister Edukacji, Norma Foley, poinformowała w środę, że jest zdeterminowana, aby w przyszłości rozszerzyć program bezpłatnych podręczników szkolnych dla uczniów szkół średnich.

Minister Foley poinformowała także, że w ramach nowego budżetu zapewniono również dodatkowe fundusze dotyczące transportu szkolnego. Dzięki temu zwiększona zostanie liczba biletów dla tych uczniów, którzy złożyli wnioski na czas, a którzy w zeszłym roku mieli bilet ulgowy.