Ceny domów w Irlandii - zaskakujące dane

Najnowsze dane dotyczące rynku nieruchomości w Irlandii zaskakują.

Jak wynika z najnowszych danych, ceny domów w Irlandii w 2023 odnotowały najniższy wzrost od 2019 roku.

Ceny domów w Irlandii

Z najnowszego raportu Daft.ie. wynika, że w ubiegłym roku ceny domów w Irlandii wzrosły średnio o 3,4%. Średnia cena oferowana na rynku w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach wyniosła 320 046 euro.

Obecne ceny są o 1,5% niższe niż w trzecim kwartale 2023 roku i około 14% poniżej szczytu czasów Tygrysa Celtyckiego. Świadczy to o znaczącej zmianie na rynku nieruchomości.

Badanie pokazuje też różnice w trendach cenowych w całym kraju. W Dublinie ceny wzrosły średnio o 2%, podczas gdy reszta Leinster odnotowała wzrost o 0,8%. W mieście Cork ceny wzrosły o 3,7%, w Galway o 4,1%, a w Waterford i Limerick odpowiednio o 6,1% i 9%.

Nieruchomości w Irlandii

Ronan Lyons, ekonomista z Trinity College w Dublinie i autor raportu, podkreśla natomiast spadek dostępności domów w całym 2023 roku.

W raporcie podano, że liczba dostępnych domów do kupienia na terenie całego kraju na dzień 1 grudnia wynosiła nieco ponad 11 100.

Liczba ta spadła o 27% w skali roku, co jest najniższą zanotowaną liczbą od marca 2022 roku. Jest to również mniej niż połowa średniej z 2019 roku, wynoszącej 24 200.

Spadek dostępności, który rozpoczął się w połowie roku, jest widoczny we wszystkich głównych regionach kraju, chociaż proporcjonalnie największy jest w Dublinie (33% w skali roku).

Zdaniem ekonomisty ważną kwestią w 2024 roku będzie wydajność rynku wtórnego przy dalszej ekspansji rynku nowych nieruchomości.