Ceny paliw w Irlandii - najwyższy poziom w tym roku

Przedstawiciele CAI wystosowali w tej sprawie apel do irlandzkiego rządu.

Średnia cena benzyny na stacjach paliw w Irlandii wynosi obecnie 183c za litr, co jest najwyższym poziomem w tym roku.

Ceny paliw w Irlandii

Choć ceny paliw pozostają stabilne, różnica między cenami benzyny a oleju napędowego nieco się zwiększyła.

Według badania paliwowego AA Ireland, średnia cena benzyny wzrosła o 2c na litrze do 1,83 euro, podczas gdy cena oleju napędowego spadła o 2c na litrze do 1,76 euro.

Ceny mają ponownie wzrosnąć w sierpniu, kiedy rząd planuje w pełni przywrócić stawki akcyzy na paliwa silnikowe. Planowane podwyżki obejmują wzrost o 4c na litrze benzyny i 3c na litrze oleju napędowego.

Ponadto, w październiku spodziewana jest kolejna podwyżka podatku węglowego, co może jeszcze bardziej podnieść ceny na stacjach paliw.

Apel do rządu

Tymczasem rząd został wezwany do rezygnacji z planów pełnego przywrócenia akcyzy na benzynę i olej napędowy w sierpniu. Michael Kilcoyne, przewodniczący Stowarzyszenia Konsumentów (CAI), zaapelował w tej sprawie do Ministra Finansów, Michaela McGrath.

Prośbę tę argumentuje stabilnością cen w tym miesiącu. Przewodniczący Kilcoyne podkreśla też, że koszty życia w Irlandii nadal rosną, a ludzie wciąż odczuwają presję finansową.

Podwyżki cen paliw w Irlandii

Od początku roku cena benzyny wzrosła o 15c na litrze, a cena oleju napędowego wzrosła o 7c. Przewiduje się, że sierpniowa podwyżka podniesie koszt litra oleju napędowego do 1,80 euro, a benzyny do 1,90 euro za litr.

Tymczasem Jennifer Kilduff z AA Ireland, zauważyła, że pomimo gwałtownych wzrostów cen paliw w ostatnich miesiącach, średni koszt paliwa w maju pozostał względnie niezmieniony.

Dodała, że stabilność cen jest pozytywnym znakiem, chociaż wszyscy kierowcy chcieliby zobaczyć ich dalszy spadek.