Cios dla turystów z Irlandii - będą nowe opłaty

Podróżujący z Irlandii będą się musieli liczyć z nowymi opłatami w jednym ze swoich ulubionych wakacyjnych miejsc.

Turyści z Irlandii muszą liczyć się ze wzrostem kosztów swoich wakacji na popularnej wyspie.

Wyspy Kanaryjskie – Teneryfa

Teneryfa otworzyła właśnie drogę do wprowadzenia opłat za wstęp do naturalnych przestrzeni wyspy – w tym do słynnej góry El Teide.

Miejscowi politycy zagłosowali za wprowadzeniem opłaty dla osób niebędących mieszkańcami – co odbije się na kieszeni także irlandzkich miłośników słońca odwiedzających to popularne miejsce.

Oprócz El Teide, turyści będą musieli także płacić za wstęp do wiejskich parków Anaga i Teno w północno-zachodniej części wyspy.

Nowy system opłat najprawdopodobniej zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2025 roku. Nie wskazano jeszcze, ile turyści będą musieli zapłacić.

Wyspy Kanaryjskie

Głosowanie nastąpiło po rosnącej presji na polityków, aby poradzili sobie z niektórymi żądaniami protestujących, którzy wyszli na ulice Wysp Kanaryjskich w ubiegłą sobotę.

Tysiące osób protestowało na Teneryfie i innych wyspach archipelagu Wysp Kanaryjskich, gdzie prowadzona jest kampania na rzecz zmiany na bardziej zrównoważoną turystykę.

Protestujący domagają się rozwiązania problemów mieszkaniowych, za które obwinia się nadmierne wynajmy krótkotrwałe.

Rada Wyspy Teneryfa zgodziła się w głosowaniu „zatwierdzić podatek od 1 stycznia 2025 roku za świadczenie usług w chronionych obszarach przyrodniczych wyspy Teneryfa oraz na poprawę ich konserwacji i ochrony, po przeprowadzeniu odpowiednich badań.”

Podatek ekologiczny, w ramach którego turyści płacą dodatkowo na rachunku hotelowym za pobyt w wielu miejscach w Hiszpanii i innych częściach Europy, był rozważany dla Wysp Kanaryjskich, ale na razie regionalny prezydent Fernando Clavijo wykluczył jego wprowadzenie.