Dodatek socjalny w Irlandii - ze zmian skorzystają tysiące osób

To kolejny środek mający na celu rządowe wsparcie dla mieszkańców Irlandii.

Źródła wyższego szczebla rządowego zapowiadają zmiany dotyczące dodatku socjalnego Fuel Allowance. Ma to być kolejny środek rządowej pomocy dla mieszkańców Irlandii.

Dodatek socjalny w Irlandii

Zgodnie z podanymi informacjami, spodziewana jest podwyżka stawki dodatku. Obecnie wynosi ona 33 euro tygodniowo, lecz najprawdopodobniej stawka świadczenia wzrośnie o 4-5 euro.

Jednak osoby pobierające dodatek opałowy mogą spodziewać się tej podwyżki dopiero od stycznia 2023 roku.

Tymczasem przed świętami Bożego Narodzenia beneficjenci dodatku Fuel Allowance mają otrzymać dodatkową jednorazową wypłatę w wysokości 100 euro.

Z dodatku będzie też mogło skorzystać więcej gospodarstw domowych, o czym informuje Irish Examiner.

Obecnie z dodatku opałowego korzysta ok. 375 000 gospodarstw domowych w całej Irlandii. Jednak po zmianie przepisów dotyczących progu dochodowego liczba beneficjentów może wzrosnąć.

Dodatek opałowy – Fuel Allowance

Irlandzki rząd uważa, że więcej ludzi powinno mieć prawo do pobierania tego świadczenia, gdyż w wielu przypadkach gospodarstwa domowe, które potrzebują dodatkowej pomocy, tylko nieznacznie przekraczają próg dochodów.

Dodatek Fuel Allowance jest ukierunkowanym środkiem w budżecie, który pomoże zmniejszyć obciążenie osób o niskich dochodach, doświadczających poważnych wyzwań związanych z inflacją i kosztami życia, jak twierdzi rząd.

W tym roku dodatek opałowy będzie wypłacany przez 28 tygodni, od tygodnia rozpoczynającego się w poniedziałek 26 września.