Domy socjalne dla młodych ludzi w Irlandii - pilot programu

Nowy program rządu ma powstrzymać rosnącą skalę bezdomności wśród młodych mieszkańców Irlandii.

Rząd w Irlandii wprowadza pilot nowego programu w ramach walki z bezdomnością. O programie poinformował Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien.

Bezdomność w Irlandii

Z najnowszego raportu na temat bezdomności wynika, że ​​17% osób korzystających z zakwaterowania w nagłych wypadkach (emergency accommodation) to osoby wieku 18-24 lat.

Młode osoby z sześciu grup społecznych zostały określone jako szczególnie narażone na bezdomność, w tym osoby niepełnosprawne, młodzi rodzice, więźniowie czy osoby, które opuściły placówki opiekuńcze.

Celem programu jest ochrona tych właśnie osób przed popadnięciem w bezdomność, a także udzielenie im pomocy w wyjściu z bezdomności.

Domy socjalne w Irlandii

W Irlandii uruchomiono już szereg działań mających na celu wsparcie młodych osób zagrożonych bezdomnością.

Jednym z nich jest nowy program, który polega na wykorzystaniu mieszkalnictwa socjalnego jako wspólnego mieszkania (house share).

Pilot programu ma polegać na tym, że osoby aplikujące o dom lub mieszkanie socjalne będą mogły zaznaczyć w podaniu opcję zgody na zakwaterowanie współlokatorskie.

Uważa się, że jest to też sposób na walkę z izolacją i samotnością, biorąc pod uwagę, że młodsi ludzie mogą preferować taki styl życia, twierdzi ministerstwo.

Inne środki zapobiegania bezdomności młodych osób to między innymi specjalnie ukierunkowana kampania informacyjna na temat dostępnych form pomocy w zakresie mieszkalnictwa.

Czytaj też: Domy socjalne w Irlandii – problemy z realizacją planu