Domy socjalne w Irlandii - problemy z realizacją planu

Z opublikowanych właśnie informacji wynika, że cel w zakresie mieszkalnictwa socjalnego w Irlandii nie zostanie osiągnięty w tym roku.

Na irlandzki rząd spadła fala krytyki w związku z najnowszym raportem dotyczącym programu Housing for All.

Tanie domy w Irlandii

Celem programu jest dostarczenie tysięcy tanich domów i domów socjalnych rocznie, aby do 2030 roku zapewnić mieszkańcom odpowiednie wsparcie w zakresie mieszkalnictwa.

W minionym tygodniu omawiano w rządzie najnowszy raport dotyczący realizacji programu. Minister ds. Wydatków Publicznych, Michael McGrath, poinformował, że rząd dostarczy 8 000 domów socjalnych w 2022 roku, chociaż celem było dostarczenie 9 000 domów do końca tego roku.

Powołał się przy tym na dane przekazane od Ministra ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, który jest odpowiedzialny za realizację programu Housing for All.

Przedstawiciele opozycji skrytykowali rząd, że ta informacja nie znalazła się w raporcie, a nie można przemilczeć faktu, że do realizacji planu zabraknie aż 1 000 jednostek.

Domy socjalne w Irlandii

Rzeczywista, a nie planowa liczba domów socjalnych powinna zostać przedstawiona w raporcie, twierdzi opozycja.

Minister McGrath bronił podejścia rządu do spraw mieszkalnictwa i powiedział, że w sektorze budownictwa występują obecnie „przeciwne wiatry”.

Zapewnił jednak, że rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby osiągnąć cel dostarczenia 29 000 jednostek mieszkaniowych (tanich domów i domów socjalnych) do końca przyszłego roku.

Czytaj też: Domy socjalne w Irlandii – są już nowe osiedla