Duże ułatwienia dla mieszkańców Irlandii - bezpłatna aplikacja

Mieszkańcy Irlandii będą mogli korzystać z tej bezpłatnej usługi już w przyszłym roku.

Irlandzka służba zdrowia (HSE) planuje wprowadzenie nowatorskiej aplikacji zdrowotnej dla pacjentów, która stanie się dostępna już w przyszłym roku.

Usługi zdrowotne w Irlandii

Bernard Gloster, dyrektor generalny HSE, ogłosił, że sektor opieki zdrowotnej zamierza poszerzyć korzystanie z aplikacji mobilnych od nadchodzącego roku.

Aplikacja będzie umożliwiać przechowywanie kluczowych dokumentów i korzystanie z nich podczas wizyt w szpitalu, zamawianie powtórnych recept oraz korzystanie z innych usług zdrowotnych.

Obecnie trwają testy aplikacji, a w połowie przyszłego roku planowane jest udostępnienie jej szerszej liczbie pacjentów w Irlandii.

Jednakże, dyrektor generalny HSE podkreślił, że cyberbezpieczeństwo jest kwestią najwyższej wagi, zwłaszcza po dotkliwym ataku na systemy HSE w maju 2021 roku.

Aplikacja na telefon HSE

Aplikacja rozpocznie swoją funkcję od przechowywania danych związanych z Kartą Medyczną lub Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, a następnie będzie się rozwijać o kolejne funkcje, takie jak udostępnianie informacji o wizytach czy receptach.

Ostatecznym celem jest stworzenie dla pacjenta narzędzia wsparcia w postaci cyfrowego zapisu na telefonie.

Raport Grupy Ekspertów Doradczych ds. Reformy Zdrowia Publicznego podkreślił sukcesy w irlandzkiej odpowiedzi na pandemię, ale jednocześnie zaznaczył, że brak infrastruktury cyfrowej stanowi istotny problem.

W czasie pandemii, podobnie jak w innych krajach, Irlandia musiała opracować skuteczne metody zbierania i analizy danych, co uwydatniło potrzebę nowoczesnych rozwiązań technologicznych w służbie zdrowia.