Finalizacja Budżetu 2023 w Irlandii - co już wiadomo

Członkowie irlandzkiego rządu finalizują plan finansowy na 2023 rok.

Członkowie rządu finalizują właśnie Budżet 2023, który zostanie odczytany we wtorek wieczorem.

Budżet 2023 w Irlandii

Z podanych wcześniej informacji wynika, że na duże wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi, a także beneficjenci świadczeń socjalnych.

Minister ds. Opieki Socjalnej wykluczyła podwyżkę świadczeń na poziomie 20 euro, lecz niektóre źródła zapewniają, że podwyżka wyniesie 12 euro tygodniowo.

Minister zapowiedziała też dodatkową wypłatę zasiłku na dziecko (Child Benefit). Rządowe źródła wskazują, że podwójny zasiłek zostanie wypłacony już w listopadzie.

Planowane jest również wsparcie dla opiekunów i osób niepełnosprawnych poprzez jednorazową wypłatę w kwocie 500 euro.

Dopłaty dla mieszkańców

Minister ds. Dzieci, Roderic O’Gorman, poinformował, że będzie walczył o obniżenie ceny opieki nad dziećmi o około 50% w ciągu dwóch lat. W tym roku planowana jest obniżka nawet o 25%.

Koalicja chce udzielić gospodarstwom domowym dwóch dopłat do rachunków za energię o łącznej wartości 600 euro. Pierwsza dopłata w kwocie 300 euro ma nastąpić przed świętami Bożego Narodzenia, a wypłata drugiej planowana jest już w nowym roku.

Zaplanowany będzie też kolejny fundusz awaryjny, aby ponownie pomóc gospodarstwom domowym w przyszłym roku, jeśli kryzys cen energii nadal będzie się utrzymać.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Rząd wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom dotyczącym kryzysu mieszkaniowego. Wśród podjętych środków ma znaleźć się m.in. ulga podatkowa dla najemców w wysokości do 500 euro rocznie.

Natomiast program Help to Buy dla osób kupujących swoją pierwszą nieruchomość ma zostać przedłużony o kolejne dwa lata.