Gigantyczny wieloryb na plaży w Irlandii - komunikat do mieszkańców

Na jednej z plaż w Irlandii znaleziono ogromnego wieloryba, co wzbudziło zainteresowanie lokalnej społeczności oraz ekspertów.

W ostatni weekend, na skutek sztormu Isha, na plaży Ross w pobliżu wioski Killala w hrabstwie Mayo, odkryto martwego wieloryba fiszbinowca.

Wieloryb w Irlandii

Grupa Irish Whale and Dolphin Group (IWDG) potwierdziła, że znaleziony 20,7-metrowy fiszbinowiec był „silnie wychudzony” i prawdopodobnie zginął niedawno.

Członkowie IWDG otrzymali zgłoszenie o wielorybie i szybko zidentyfikowali go jako fiszbinowca dzięki charakterystycznym cechom, takim jak biała strona szczęki.

Ze względu na stan zwierzęcia, eksperci IWDG uznali, że przyczyną śmierci „prawie na pewno był fakt, że nie odżywiał się przez dłuższy czas z nieznanych powodów.”

IWDG zebrała próbki do swojego programu badawczego i wykorzysta je do badań nad fiszbinowcami w irlandzkich wodach.

Komunikat do mieszkańców Irlandii

Organizacja apeluje do publiczności, aby zachowywała szacunek i bezpieczną odległość podczas oglądania wieloryba.

Eksperci przestrzegają, że „wieloryby są ssakami i mogą przenosić choroby na ludzi oraz zwierzęta domowe”. Należy trzymać wszystkie psy na smyczy, jak zalecono.

Co roku IWDG odnotowuje około dwóch przypadków fiszbinowców w irlandzkich wodach, co czyni każde takie znalezisko cennym źródłem informacji dla naukowców badających te majestatyczne stworzenia.