Huragany i sztormy w Irlandii - trwają przygotowania

W ramach przygotowań do sezonu zimowego w Irlandii podana została najnowsza lista nazw dla sztormów i huraganów.

„Name our Storms” – to wspólny projekt Met Eireann i Met Office. Według meteorologów nazwanie sztormu czy huraganu może podnieść świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą taki żywioł.

Sztormy i huragany w Irlandii

Mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii przesłali tysiące propozycji nazw kolejnych zimowych sztormów i huraganów, które mogą dotrzeć do wysp Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W 2021 roku pierwszy sztorm nazwany został żeńskim imieniem, drugi męskim i tak na przemian. W tym roku pierwszy sztorm będzie nazwany imieniem męskim.

Lista nie zawiera imion rozpoczynających się na litery: Q, U, X, Y, Z – w celu przestrzegania międzynarodowych konwencji nazewnictwa burz.

Lista sztormów i huraganów

Spośród wszystkich propozycji ostatecznie wybrano imiona: Antoni, Betty, Cillian, Daisy, Elliot, Fleur, Glen, Hendrika, Íde, Johanna, Khalid, Loes, Mark, Nelly, Owain, Priya, Ruadhán, Sam, Tobias, Val i Wouter.

Sztormy i huragany otrzymują nazwy, gdy zagrażają bezpieczeństwu i gdy wprowadzane jest pomarańczowe lub czerwone ostrzeżenie dla mieszkańców.

Część tych nazw z pewnością zostanie użytych w ciągu kolejnych miesięcy, gdy rozpocznie się zimowy sezon sztormowy w Irlandii.