Irlandia jednym z najlepszych krajów w prestiżowym rankingu

Irlandia utrzymuje silną pozycję jako jeden z liderów według PwC.

Irlandia, znana z przyjaznego klimatu biznesowego, ponownie została wysoko oceniona w prestiżowym rankingu PwC.

Biznes w Irlandii

Zajęcie dziewiątego miejsca wśród 33 krajów EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) potwierdza jej status jako kluczowej lokalizacji dla firm z sektora prywatnego.

Według najnowszego Indeksu Atrakcyjności Prywatnego Biznesu PwC, Irlandia skutecznie rywalizuje z globalnymi potęgami takimi jak Szwajcaria, Szwecja czy Niemcy, utrzymując silną pozycję w dziesiątce najlepszych miejsc dla biznesu.

Indeks ten bada różnorodne aspekty wpływające na rozwój firm, od makroekonomii, przez krajobraz biznesowy, środowisko podatkowe i regulacyjne, aż po edukację, umiejętności i infrastrukturę technologiczną.

Pomimo drobnego spadku o dwa miejsca, Irlandia może pochwalić się znaczącymi sukcesami w kluczowych obszarach.

Kraj odnotował poprawę w segmencie „ekosystem start-upów”, gdzie awansował na szóste miejsce, oraz w kategorii „edukacja, umiejętności i talenty”, osiągając dziewiątą pozycję. Jest to wynik lepszy niż w zeszłym roku, kiedy to kraj zajmował dwunaste miejsce.

Inwestycje w Irlandii

Jednakże, w obszarze „makroekonomii” Irlandia zanotowała spadek, co jest głównie skutkiem rosnących kosztów życia i cen, odczuwalnych w szczególności przez sektor prywatnych przedsiębiorstw.

Koszty energii elektrycznej i ogólne koszty życia w Irlandii zostały ocenione jako jedne z najwyższych, co znalazło odzwierciedlenie w niskiej pozycji kraju w tych kategoriach.

Colm O’Callaghan, partner w PwC Private, podkreśla, że aktualna sytuacja odzwierciedla intensywną presję na prywatne przedsiębiorstwa i wskazuje na pilną potrzebę kontynuacji wsparcia dla tego sektora.

Prywatne firmy mierzą się obecnie z dodatkowymi wyzwaniami, w tym wzrostem płacy minimalnej, wprowadzeniem automatycznego zapisywania na emeryturę i podwyżkami składek PRSI dla pracodawców.

Nicola Quinn, również partner w PwC Private, zauważa konieczność wprowadzenia dodatkowych bodźców podatkowych, które zachęcą do transformacji cyfrowej, inwestycji w MŚP oraz przejścia na energię odnawialną.

Podkreśla również znaczenie uproszczenia systemu podatkowego dla biznesu w Irlandii, co powinno znaleźć się w centrum uwagi najbliższego budżetu.