Irlandzkie obywatelstwo - ważne zmiany dla aplikujących

Minister Sprawiedliwości poinformowała o istotnych zmianach dla osób ubiegających się o irlandzki paszport.

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza udogodnienie dla osób składających wniosek o irlandzkie obywatelstwo.

Irlandzkie obywatelstwo

Zgodnie z zapowiedzią, aby ułatwić proces, po raz pierwszy obok istniejącego wniosku papierowego dostępny będzie wniosek online.

Usługa przez internet umożliwi wnioskodawcom wypełnienie formularza aplikacyjnego, przesłanie wymaganych dokumentów oraz dokonanie opłat.

Inicjatywa ta jest częścią programu modernizacji (Immigration Modernisation Programme), który ma na celu zinformatyzowanie kilku procesów imigracyjnych opartych na papierze oraz wprowadzenie systemu portalowego umożliwiającego zarządzanie i przeglądanie wszystkich interakcji z usługami imigracyjnymi.

Oczekuje się, że przejście na platformę cyfrową uczyni system imigracyjny bardziej wydajnym, poprawi doświadczenie wnioskodawców, zarządzanie i wykorzystanie danych, a także wzmocni zdolności i możliwości kontroli granicznej.

Wniosek o przyznanie obywatelstwa

W oświadczeniu Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee, powiedziała, że nowy system online do składania wniosków o obywatelstwo „zapewni lepszą usługę publiczną i zwiększy wydajność procesu aplikacyjnego”.

Dodała przy tym, że „liczba wniosków o obywatelstwo wzrosła w ostatnich latach, sięgając ponad 17 000 w 2022 roku i ponad 16 000 do dnia dzisiejszego w 2023 roku”.

Minister McEntee potwierdziła także, że obecnie rozpatrywanych jest 31 000 wniosków o irlandzkie obywatelstwo.

Jej zdaniem zinformatyzowanie procesu aplikacji o obywatelstwo poprawi również zdolność ministerstwa do efektywnego przetwarzania rosnącej liczby wniosków.

Więcej: gov.ie