Jeden z przedstawicieli rządu poinformował o planie nowej strategii walki z Covid-19 w Irlandii.

Przewodniczący Green Party Eamon Ryan poinformował w irlandzkim parlamencie Dáil o rządowych rozmowach dotyczących strategii walki z Covid-19, w tym likwidacji kwarantanny dla podróżujących.

Obecnie wszystkim osobom przybywającym do Irlandii z państw spoza „zielonej listy” zaleca się kwarantannę. Przez 14 dni należy ograniczyć przemieszczanie się w Irlandii oraz unikać kontaktów z innymi osobami.

Czytaj też: Kwarantanna w Irlandii – HSE podaje szczegóły

Rząd Irlandii opracowuje właśnie nowy plan walki z Covid-19, którego szczegóły zostaną opublikowane 14 września. Plan zakłada strategię na kolejnych 6 do 18 miesięcy, w przypadku braku skutecznej szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Jedną z omawianych strategii jest procedura dotycząca pasażerów lotów międzynarodowych. Możliwe, że zniesiona zostanie 14-dniowa kwarantanna, a zastąpi ją wykonywanie testów przez pasażerów.

Podobne rozwiązanie stosowane jest już w kilku innych państwach. Pasażerowie zobligowani są o przedstawienie wyniku testu na Covid-19 i jeśli jest on negatywny, to mogą wjechać na teren danego kraju.

Taki wniosek przedstawiony został już w lipcu przez przedstawicieli DDA:

Więcej: DAA – Obowiązkowe testy Covid-19 dla podróżujących do Irlandii

Także w lipcu do Sądu Najwyższego trafił pozew linii lotniczych Ryanair w związku z ograniczeniami dla podróżujących do Irlandii:

Więcej: Ryanair pozywa rząd Irlandii do sądu za ograniczenia dla podróżujących

Podczas przemowy w parlamencie Eamonn Ryan powiedział, że dane pokazują niski poziom wirusa napływającego z podróży międzynarodowych oraz że Irlandia potrzebuje „łączności z innymi krajami”.