Rząd ogłosił plan zniesienia płacy minimalnej w Irlandii i wprowadzenia stawki Living Wage.

Rząd ogłosił plan zniesienia płacy minimalnej (Minimum Wage) i wprowadzenia płacy zapewniającej utrzymanie (Living Wage).

Living Wage w Irlandii

O kwestii wprowadzenia obowiązkowej stawki Living Wage informował już w maju wicepremier Leo Varadkar:

Więcej: Podwyżka płac – plan wprowadzenia Living Wage w Irlandii

Według podanych we wtorek informacji, plan będzie realizowany stopniowo przez cztery lata, począwszy od przyszłego roku.

Płaca Living Wage zostanie ustalona na poziomie 60% mediany płacy w danym roku, która w 2022 r. wynosiłaby 12,17 euro za godzinę.

Zgodnie z propozycjami płaca minimalna, która obecnie wynosi 10,50 euro, będzie obowiązywać do pełnego wprowadzenia płacy Living Wage w 2026 r. Będzie jednak rosła, zmniejszając różnicę między nią a tą nową płacą.

Płaca minimalna w Irlandii

Od 2026 r. nie będzie już krajowej płacy minimalnej, płaca Living Wage będzie obowiązkowa dla wszystkich pracodawców.

Grupa techniczna Living Wage, wcześniej zalecała stawkę tej płacy w wysokości 12,90 euro za godzinę. Natomiast Komisja ds. Niskich Płac zaleca w przyszłości dostosowanie stawki do 66% mediany.

Minister ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia Leo Varadkar będzie konsultować się z różnymi zainteresowanymi stronami, w tym z grupami przedstawicieli pracodawców i pracowników, związkami zawodowymi i opinią publiczną.