Kryzys mieszkaniowy w Irlandii - padł rekord

Minister podkreślił, że nie brakuje mu determinacji w radzeniu sobie z tym problemem.

Według najnowszych danych z Ministerstwa ds. Mieszkalnictwa pod koniec kwietnia rekordowa liczba 14 009 osób korzystała z awaryjnego zakwaterowania dla bezdomnych.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Dane pokazują, że w kwietniu w awaryjnym zakwaterowaniu znajdowało się 9 803 dorosłych i 4 206 dzieci.

Łączna liczba bezdomnych wzrosła o 143 osoby w porównaniu do marca, kiedy to wynosiła 13 866. Oznacza to także 14% wzrost bezdomności w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W ubiegłym miesiącu w awaryjnym zakwaterowaniu przebywało 1 996 rodzin, co oznacza, że w kwietniu 15 rodzin więcej znalazło się w sytuacji bezdomności w porównaniu z marcem.

Liczba dzieci w sytuacji bezdomności również wzrosła – o 59 więcej dzieci stało się bezdomnymi w kwietniu w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Bezdomność w Irlandii

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, podkreślił, że nie brakuje determinacji w radzeniu sobie z problemem bezdomności. Minister dodał, że zwiększenie podaży mieszkań „jest kluczem do rozwiązania obecnego kryzysu i jest absolutnym priorytetem rządu”.

Organizacje charytatywne zajmujące się pomocą bezdomnym wyraziły szok i rozczarowanie danymi. Opozycja uważa, że to „nieudany plan mieszkaniowy” rządu jest przyczyną wzrostu bezdomności.

Rzecznik ds. mieszkalnictwa Sinn Féin, Eoin Ó Broin, powiedział, że liczba osób bezdomnych wzrosła o 61% za rządów obecnego rządu.

Natomiast liderka Partii Pracy, Ivana Bacik, zauważyła, że dane te pokazują „tylko wierzchołek” prawdziwej skali problemu. Zwróciła uwagę na wysokie czynsze, niewystarczającą ochronę prawną dla najemców.